Vila "Nufarul " (Wenckheim) - Moneasa

Adresă: F786+38 Vila "Nufarul " (Wenckheim), Moneasa, România.

Specialități: Reper istoric.
Alte date de interes: Potrivit pentru copii.
Opinii: Această companie are 7 recenzii pe Google My Business.
Opinie medie: 4.3/5.

📌 Locația de Vila "Nufarul " (Wenckheim)

Vila

Vila "Nufarul" (Wenckheim) - O reper istoric în Moneasa, România

Vila "Nufarul" (Wenckheim) este un reper istoric situat în localitatea Moneasa, România, la adresa F786+38. Este o vila deosebită, care reprezintă o parte semnificativă din istoria și arhitectura regiunii. Acest monument arhitectonic a fost construit cu multă grijă și rafinament, păstrându-și până astăzi o faimă deosebită.

Specialități și alte detalii

Vila "Nufarul" (Wenckheim) este cunoscută în special pentru faptul că a fost locuința unui om deosebit, având o istorie bogată și un design arhitectural unic. Este un loc ideal pentru cei interesați de istorie și arhitectură, oferind un context autentic al vieții de odinioară. În plus, este potrivit și pentru copii, oferindu-le posibilitatea de a învăța despre trecutul românesc într-un mediu plăcut și relaxant.

Opinii și evaluări

Compania are 7 recenzii pe Google My Business și o evaluare medie de 4.3/5, ceea ce arată că este apreciată de cei care au avut ocazia să o viziteze. Unii vizitatori își amintesc cu nostalgie de epoca de aur a vilei, în timp ce alții speră în restaurarea și revitalizarea acesteia. Este important de menționat că, în ciuda aspectului curent, vila continuă să atragă atenția și să inspire admirație.

Concluzie

Vila "Nufarul" (Wenckheim) reprezintă o oportunitate unică pentru a explora moștenirea culturală a României și a înțelege importanța conservării și promovării patrimoniului național. Cu toate că în prezent se află într-un stare de abandon, speranța pentru o revenire la glorie și redescoperirea sa în rândul turiștilor români și străini persistă. O vizită la această vila ocazională ar putea să aducă o schimbare pozitivă în percepția și valorile culturale ale României.

👍 Recenzii pentru Vila "Nufarul " (Wenckheim)

Vila
Monica I.
5/5

Dau 5 stele pentru ce a fost odata, nu pentru ce este acum! Din pacate, aceasta minunata cladire a fost "abandonata" si acum arata ca in pozele postate. Poate ca la fel ca in Herculane si in Moneasa ar merita ca aceste cladiri minunate sa fie (re)aduse la adevarata lor valoare, asa cum aratau acum multi ani!!!

Vila
Ovi D.
3/5

Este o ruină. Poate cândva, cineva, va avea suportul material ca să reînvie ceea ce a fost odată, dar să păstreze frumoasa intrare.

Vila
ion R.
5/5

Vila Nufărul din Stațiunea Moneasa, locul unde au fost amenajate primele băi termale, a devenit o ruină, dar actualul proprietar al clădirii construite în 1891 a spus că aceasta ar urma să fie complet reconstruită după planurile iniţiale și va realiza și un spa cu locuri de cazare şi magazine

Vila
Pava
5/5

O locație cu multă istorie în spate ! Ar fi frumos să o vedem restaurată după planul inițial cat mai curând ! Recomand vizitarea

Vila
Béla T.
4/5

Menyháza Nyugati-Kárpátok alsó nyúlványaiban, a Béli-hegység lábánál, Arad megyében, 290 m tengerszint feletti magasságban található. A település két részből áll, a faluból és a fürdőtelepből. A völgyben fekvő fürdőtelepet, üdülőhelyet az Erdélyi-szigethegység gyöngyszemének is szokták nevezni, ahol az egykori vulkáni tevékenység utóhatásaként öt gyógyforrás buzog. Egykor gyógyító erejű vize és vadregényes környezete miatt az osztrák Bad Gasteinnal hasonlítgatták össze a híradások. Hőforrásai már a XV. század óta ismertek voltak, vizét már a törökök is használták. Menyháza a borossebesi uradalomhoz tartozott, amelyet 1891-ben gróf Wenckheim Frigyes vásárolt meg. Miután a hely a gyógyfürdő minősítést 1886-ban megszerezte, 1891-ben a bécsi császári belügyminisztérium fürdőhellyé léptette elő. 1895 után a gróf a hőforrások kihasználására fürdőházat és szabadtéri medencéket építtetett, ezért a fürdőtelep hamar kedvelt pihenőhellyé vált. A vendégek a két vörösmárványból készült, szabadtéri medencében fürödhettek, melyek meleg vizét artézi kút táplálta. A gróf csónakázó tavat is kialakíttatott: a Monyásza-patak felduzzasztásával létrehozott csónakázó tóba tavirózsa fajt telepített, a fürdő központi épülete így kapta a Tavirózsa-villa nevet. A közhasznú intézet erkélyes homlokzata helybeli csiszolt vörös márványból készült. A földszinten voltak a fürdőhelyiségek, valamint egy 300 személy befogadására alkalmas vendéglő. Az emeleten vendégszobákat helyeztek el.

Menyházát és Borossebest a gróf által 1893-ban építtetett 21 kilométer hosszú és 760 mm nyomtávú vasútvonal kötötte össze, amelyet 1893. augusztus 12-én adtak át a vasúti forgalomnak. Elsősorban a Borossebes felől érkező vendégek Menyházára történő elszállítására épült, de teherforgalomnak is helyet adott. A vasútvonal az ACsEV (Arad-Csanádmegyei Egyesített Vasutak) vonalához csatlakozott, de ma már nem létezik, 1962-ben megszűnt.

1989-ben a fürdőházat, a Tavirózsa villát felújították, de a munkákat nem tudták befejezni. Ma már csak egy 8 méter hosszú épületmaradvány található az egykor 85 méter hosszú, palotaszerű építmény helyén. Romos állapotában látható az oszlopos bejáratú, homlokzatán Menyháza címerét viselő épület. Az első világháború után a visszavonuló román csapatok mindent kifosztottak. Az ACsEV minden motorkocsiját elszállították. Az időközben a környéken kiépülő villák tulajdonosait meghurcolták. Az 1960-as évektől kezdve a vasút megszűnt, a parkok sétányait leaszfaltozták, több régi épületet lebontottak. Az 1970-es években új, a környezetbe nem illő szállodák épültek és megkezdődött a mindent lepusztító tömegturizmus kora. Az 1980-as évek végére gyakorlatilag az egész fürdőtelep leamortizálódott. Végül 2007-ben a patinás Wenckheim fürdőt is lebontották.

A településről számos, jelzett turistaútvonal indul a közeli várromokhoz (Világos, Dézna) és barlangokhoz (Medvék barlangja, Denevér barlang) valamint a csodálatos környezetbe ágyazott pisztrángos tavakhoz.

Az Aradi Nap szerkesztősége 2016-ban megkérdezte Ioan Herbei polgármestert, most kinek a tulajdonában van az egykori fürdőház. A polgármester elmondta, hogy a jelenlegi tulajdonos Valer Blidar, az aradi Astra Személyvagongyár igazgatója, többségi tulajdonosa. Ő azonban még állagmegőrzésre sem áldoz pár ezer eurót, vagyis nem érdeke az épület megmentése.

Vila
Kasun E.
5/5

Beautiful old historical building!

Vila
Pisti B.
3/5

5 star for history, 1 for conservation

Go up